PČELARSKI FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PČELARSKI FORUM

Forum za ljubitelje pčelarenja
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 "KAS-81" ČAROBNI ČAJ

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Žeki

Žeki


Broj poruka : 231
Datum upisa : 02.12.2008
Lokacija : BG,Žarkovo

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeSre Apr 01, 2009 11:26 pm

"KAS-81"

Koristim prilikom unošenja hrane u ma kom obliku i nameni. Moj način i iskustva u primeni "KAS-81" biće tema ovog puta.
Uvarak od pelina i borovih pupoljaka koristim od 1997 god. o KAS-u sam saznao iz "Pčelara" 10/1995 god. u članku gospodina Jova Kantara pod naslovom "KAS-81 biljni preparat odlično sredstvo za nozemozu i obara varou". U navedenom članku našao sam detaljan prikaz o : delovanju, načinu pripreme, načinu upotrebe i rezultatima.

Delovanje "KAS-81"

U napred navedenom izneta su pozitivna iskustva o dejstvu KAS-a u obaranju varoe i rezultati do kojih su došli saradnici na Veterinarsko-sanitetskom institutu u Moskvi (A.J.Aleksandrov i J.I. Sutov). Njihova saznanja na svom pčelinjaku primenio je i rezultate objavio u "Slovenačkom čebelaru" br. 9/1988 god. Dr Jože Rihar.

Zaposednutost ulica u proleće:

KAS-81 u proseku 5,2 ul.
Folbeks u proseku 2,2 ul.
Kontrolna grupa - 1,6 ul

Mrtvih pčela:

KAS-81 jedinki u proseku 1,8
Folbeks jedinki u proseku 4,1
Kontrolna grupa košnica 5,4

Zaleženih ćelija:

KAS-81 28,2% prosečno po košnici
Folbeks 10,8% prosečno po košnici
Kontrolna grupa 6,2 pr. po koš.

Zaraženost varoom:

KAS-81 5%
Folbeks 5%
Kontrolna gr. 33%

Prinos meda:

KAS-81 prosek po košnici 50,2 kg.
Folbeks prosek po košnici 27,7 kg.
Kontrolna grupa Nije dao podatke

Broj zaposednutih ul. u jesen:
KAS-81 10,3 ul.
Folbeks 6,9 ul.
Nazad na vrh Ići dole
http://duborez.wordpress.com
Žeki

Žeki


Broj poruka : 231
Datum upisa : 02.12.2008
Lokacija : BG,Žarkovo

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeSre Apr 01, 2009 11:29 pm

Prof.J.Rihar i Janez Firm su otkrili da se KAS-81 odlično pokazao i u borbi protiv nozemoze kao dodatak sirupu i pogačama. Nisu imali gubitaka u pčelinjim društvima, a laboratorijska i mikroskopska ispitivanja bila su negativna. Navode da su do tada iako su koristili flumagelin i ostala sredstva protiv nozeme imali u proseku oko 30% gubitaka i učinak nije bio nikakav.

Gospodin Vaso Batančev, veterinar iz Čoke je vršio ogled sa KAS-om i utvrdio da je dnevno obarano od 12 do 53 jedinki varoe.
Sve ovo što sam pročitao kao i članak od Dr Ćirovića bilo je dovoljno da se i ja opredelim , slobodno mogu reći, za ovaj "Čarobni čaj" jer rezultati koje sam postigao na mom pčelinjaku to i zaslužuju.

Način pripreme "KAS-81" : Preparat se priprema neposredno pred njegovu upotrebu. Potrebne sirovine su: Borovi pupoljci (slika br.1) beru se u aprilu kad im je dužina oko 3 cm mladog pupoljka i 1 cm stare četine (preporuka Dr Ćirovića- Kragujevac). Mladi pelin (slika br.2) bere se u proleće u maju kad je stabljika do 20 cm. Pelin u fazi punog cvetanja (slika br.3) bere se u avgustu. Ubrane sirovine se suše kao svi ostali čajevi. Osušena sirovina se isitni ne duže od 4 cm i pakuje u papirne kese. Čuva se na suvom mestu ne duže od 2 godine. (Napomena: vreme branja sirovina diktira starost i dužina sirovina jer u toj veličini i cvetu biljke imaju vrhunac sastojaka potrebnih za kvalitetan čaj. Dr Ćirović.)

Priprema "KAS-81" :
50 gr. borovih pupoljaka
50 gr. mladog pelina
900 gr. pelina branog u periodu cvetanja

U emajliran lonac veći od 10 l staviti sirovine i preliti sa 10 l vode, poklopiti i kuvati na tihoj vatri 2,5-3 sata. Uvarak ostaviti u istom sudu po mogućnosti na rešou-šporetu da se ohladi. Uvarak se procedi i tako dobijamo oko 6 l čaja što je dovoljno za 180 do 200 l sirupa. Ja količinu prilagodim broju društava i intenzitetu prihrane.

[img]"KAS-81" ČAROBNI ČAJ 38056156[/img]

[img]"KAS-81" ČAROBNI ČAJ 47071798[/img]


[img]"KAS-81" ČAROBNI ČAJ 24908457[/img]
Nazad na vrh Ići dole
http://duborez.wordpress.com
Žeki

Žeki


Broj poruka : 231
Datum upisa : 02.12.2008
Lokacija : BG,Žarkovo

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeSre Apr 01, 2009 11:30 pm

Način upotrebe "KAS-81":

Dobijeni uvarak (čaj) poželjno je sipati u staklene flaše, čuvati na hladnom mestu ne duže od 10 dana (u frižderu može i duže). Čaj se dodaje 30-40 ml na litar sirupa prema gospodinu Stanojeviću. Popov i saradnici sa Naučno-istraživačkog instituta u Moskvi opisujući dejstvo KAS-a kažu da dodat u hranu deluje preko hemofilije na varou sve dok u košnici ima hrane u kojoj je prisutan. Količina KAS-a se može i udvostručiti bez ikakvih posledica za pčele. Ja i u sirup i u pogače stvljam 50 ml KAS-a umanjujući vodu u sirupu a u pogačama med u korist "Čarobnog čaja"

Rezultati primene "KAS-81":

Pored navedenih rezultata naučnih istraživanja ruskih naučnika, slovenačkih istraživača, rezultatima postignutim primenom KAS-a na mom pčelinjaku više sam nego zadovoljan. Moji pčelinjaci su locirani u reonima gde se gotovo svake godine javlja medljika i otkad upotrebljavam "KAS" nisam imao pojavu nozemoze ili proliva a da ne govorim o gubicima, što nije slučaj sa društvima kod pčelara u okolini koji ne koriste "KAS-81". Za poslednjih 10 godina otkako koristim "Čarobni čaj" nisam upotrebio ništa protiv nozeme.

Pored svega navedenog mogu istaći da su pčele koje su dobijale KAS mnogo vitalnije, vrednije i krupnije pa kad sakupljam polen korpice ispod hvatača se brzo pune, pa je bilo slučajeva društava sklonih unosu polena i da je unos do 250 gr. dnevno. U ovo što vam pišem kolege pčelari mogli su se uveriti vrhunski stručnjaci iz oblasti pčelarstva Dr Kulinčević, DrĆirović, mr Goran Mirjanić, mr Violeta Santrač, mr Dragan Ćirković, Šljivić Miljko, Dr Slobodan Miloradović, prof Đoko Zečević kao pčelari iz mog okruženja i regiona, svima im hvala jer sam od njih mnogo naučio.
Nazad na vrh Ići dole
http://duborez.wordpress.com
Žeki

Žeki


Broj poruka : 231
Datum upisa : 02.12.2008
Lokacija : BG,Žarkovo

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeSre Apr 01, 2009 11:32 pm

Na šta obratiti pažnju kod primene "KAS"-a:


[ kliknite sliku za veći prikaz ]
Pošto pelin ima različite nazive i ima ih više vrsta ja berem pelin po Pelagiću zato sam dao i slike.

Ne brati ga pored puta jer su mu liske maljave i upijaju toksine i teške metale a pogotovu olovo iz izduvnih gasova.

Sirovine brati, sušiti i skladištiti na propisan način.

Ne dolivati uvarak pri kuvanju i pravilno ga skladištiti.

Sirup davati kasno uveče jer svojim omamljujućim mirisom za pčele može doći do grabeži.

Kuvanjem uvarka čiji miris privlači pčele treba obezbediti prostor. Kada bacim trop od uvarka iako je gorak pčele masovno dolaze na isti.

U proleće pazim da med iz plodišta ne prenesu u medište pogotovo ako ima unosa a grebu se ramovi, u podištu sa u jesen zapečaćanim medom, u tom slučaju javiće se gorak a veoma ukusan med.

Kolege pčelari ovo ništa nisam izmislio već sam koristio tuđa saznanja i pravilno primenio na veliko zadovoljstvo mojih pčela i mene.
Znam da dosta pčelera koristi KAS-81 a oni koji ga još ne koriste potrebna je godina dana da dođu do sirovina, odnosno za zimsku prihranu naredne godine.

Mislim da će redakcija prihvatiti ovaj članak da bi pčelari otklonili dilemu, i na proleće počeli prikupljati sirovine. Takođe pozivam i molim naše stručnjake iz ove oblasti da stručno obrade KAS-81 i nudim svoje iskustvo i znanje.

Foto i tekst: Svetozar Koldžić
Limska 8/a Priboj
tel. 033/ 52-785
064/ 350 48 91

http://www.medvisegrad.com/bolesti_pcela_svetozar.htm
Nazad na vrh Ići dole
http://duborez.wordpress.com
Marko




Broj poruka : 2
Datum upisa : 25.04.2009

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeSub Apr 25, 2009 11:12 pm

Dali se mogu koristiti i sveži borovi pupoljci ?

Pozdrav.
Marko
Nazad na vrh Ići dole
Žeki-Duborecko

Žeki-Duborecko


Broj poruka : 134
Datum upisa : 10.04.2009

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeNed Apr 26, 2009 1:07 am

Pozdrav Marko i dobrodošao u naše malo društvo Very Happy

"Potrebne sirovine su: Borovi pupoljci (slika br.1) beru se u aprilu kad im je dužina oko 3 cm mladog pupoljka i 1 cm stare četine (preporuka Dr Ćirovića- Kragujevac). "

Gornji tekst je copy-paste i možda sličice zbunjuju Embarassed ali piše da idu sveži borovi pupoljci Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Marko




Broj poruka : 2
Datum upisa : 25.04.2009

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimeNed Apr 26, 2009 10:27 pm

Zdravo !

Ali piše i :
"Ubrane sirovine se suše kao svi ostali čajevi. Osušena sirovina se isitni ne duže od 4 cm i pakuje u papirne kese. "
Dali to važi samo za pelin ? I ja mislim, da bi sveži populjci bili isto tako dobri ako ne još bolji.

Pozdrav.
Marko
Nazad na vrh Ići dole
postar




Broj poruka : 127
Datum upisa : 25.01.2009
Godina : 63
Lokacija : Sarajevo /kod Breze

"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitimePon Apr 27, 2009 1:48 am

Marko u pravu si svjezi pupoljci imaju puno jacu dozu ali se suše zato samo da bi mogli to koristiti i kasnije. Susenje mora da bude po propisu inace nema pravi efekat. Pozzzzzz
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





"KAS-81" ČAROBNI ČAJ Empty
PočaljiNaslov: Re: "KAS-81" ČAROBNI ČAJ   "KAS-81" ČAROBNI ČAJ Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
"KAS-81" ČAROBNI ČAJ
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako pčelarite
» "HS" KOŠNICE OD TVRDOG STIROPOLA
» Jagorčevina visibaba i kukurijek danas 3. 2. 09. prvi poklon za moje pčele
» "ZNOJENJE" NEONIKOTINOIDA
» Uvodni deo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
PČELARSKI FORUM :: TEHNIKA PČELARENJA :: ZAŠTITA I LEČENJE PČELA-
Skoči na: